Reklamı kapat

Reklamı kapat
Tarafsız Van Haber

20 Yıl Sonra Yıkılıyor, Osmanlı Emaneti Dönüyor

Kabe’nin muhteşem heybetine gölge düşüren ve özellikle Türklerin yüreğini sızlatan Zemzem Towers en geç 2035 yılında yıkılacak. Milyarlarca Müslüman’ın kıblesi olanKabe’yi de içinde bulunduran Mescid-i Haram’ın hemen yanı başına yapılan Zemzem Towers’ın ömrü çok uzun olmayacak. Devasa kuleler, Osmanlı zamanından kalma Ecyad Kalesi’nin yıkılarak yerine inşa edilmiş ve başta Türkiye olmak üzere İslam dünyasının büyük tepksini çekmişti. KABE BİRAZ […]

18 Eylül 2015 - 16:54 'de eklendi ve 2218 kez görüntülendi.
20 Yıl Sonra Yıkılıyor, Osmanlı Emaneti Dönüyor
Kabe’nin muhteşem heybetine gölge düşüren ve özellikle Türklerin yüreğini sızlatan Zemzem Towers en geç 2035 yılında yıkılacak.
20 Yıl Sonra Yıkılıyor, Osmanlı Emaneti Dönüyor
20 Yıl Sonra Yıkılıyor, Osmanlı Emaneti Dönüyor20 Yıl Sonra Yıkılıyor, Osmanlı Emaneti Dönüyor

Milyarlarca Müslüman’ın kıblesi olanKabe’yi de içinde bulunduran Mescid-i Haram’ın hemen yanı başına yapılan Zemzem Towers’ın ömrü çok uzun olmayacak.

Devasa kuleler, Osmanlı zamanından kalma Ecyad Kalesi’nin yıkılarak yerine inşa edilmiş ve başta Türkiye olmak üzere İslam dünyasının büyük tepksini çekmişti.

KABE BİRAZ DA OLSA NEFES ALACAK

Geçmiş yıllarda da pek çok genişletme çalışmalarının yapıldığı Kabe’de tarihin en büyük çalışması sürüyor. Hatta bu çalışmalar kapsamında geçtiğimiz hafta yaşanan vinç kazasında 100’den fazla hacı adayı hayatını kaybetmişti.

3mrpw_1442517350_2892.jpg

(Yeni proje bittiğinde Mescid-i Haram böyle olacak)

Suudi yönetimi, şu sıralar süren çalışmalardan sonra kapsamlı bir genişletme çalışması daha başlatacak. Ecyad Kalesi’nin yerine dikilen Zemzem Towers’ın da içinde olduğu ve kralın sarayı, Hilton Oteli de dahil olmak üzere birçok büyük yapı yıkılarak boşalacak olan alan Mescid-i Haram’a dahil edilecek.

OSMANLI REVAKLARININ TAMAMI GERİ DÖNÜYOR

Eski Mekke müzesinde sergilenen yeni projenin maketinde dikkat çeken bir ayrıntı ise Osmanlı revaklarının tamamının yerine monte edilmesi.

Konuyla ilgili dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabe etrafında sökülen Osmanlı revaklarının yerine konulması konusunda Suudi yönetimiyle görüşmüş ve bu görüşmeleri sonrasında tekrardan yerine monte edilmesi sözü almıştı.

O sözün ardından geçtiğimiz aylarda revakların tekrardan yerine monte çalışmaları başlamıştı.

uahfl_1442517264_1778.jpg

MİNARE SAYISI 12’YE ÇIKACAK

Projeye göre Kabe’nin tavaf alanı ve etrafı 3’te 1 oranında genişlemiş olacak ve minarelerin sayısı 12’ye çıkacak. Hakim renk olarak yine beyaz kullanılmış.

bbneo_1442517230_3104.jpg
Mescid’i Haram dışındaki ibadet alanları da oldukça geniş bir yapıya kavuşturulacak.

Ayrıca ibadet kompleksi diye adlandırılan alan üzerinde olası acil durumlar için de helikopter pisti olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER